- Press
- Pressmeddelanden
- Kommentar avseende hemtjänst
Kommentar avseende hemtjänst
Dela
Attendo har sedan tidigare beslutat att lämna LOV-avtalet om hemtjänst i Västerås på grund av försämrade villkor och bristande samarbetsklimat. Avtalet med Västerås stad upphör i maj 2025.
Förändringar inom hemtjänstsegmentet innebär att Attendos kontrakterade omsättning kommer att minska med cirka 200 Mkr under 2025 och ytterligare 200 Mkr under 2026. Med beaktande av de kostnadsanpassningar som görs till följd av det minskade kundunderlaget bedömer vi i dagsläget att den finansiella resultatpåverkan blir ca 15 Mkr 2025 och cirka 10 Mkr under 2026.
Attendo AB (publ)
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Linda Bengtsson, presschef Attendo
Telefon: +46 722 51 10 06 I epost: linda.bengtsson@attendo.se
Attendo – det ledande omsorgsföretaget i Norden | I snart 40 år har Attendo haft som utgångspunkt att se, stödja och stärka människor med behov av omsorg i allt det vi gör. Förutom äldreomsorg erbjuder Attendo omsorg till personer med funktionsnedsättningar samt individ- och familjeomsorg. Attendo har nästan 35 000 medarbetare och finns lokalt förankrat med omkring 800 verksamheter i 300 kommuner i Sverige, Finland och Danmark. Varje dag möter våra medarbetare tusentals kunder i deras vardag. Alla våra omsorgsinsatser utgår från Attendos gemensamma värderingar om omtanke, engagemang och kompetens.